وبلاگ - آخرین اخبار
simkeshi va barghkeshi sakhteman

نکات مهم در برق کاری ساختمان

نکات مهم در برق کاری ساختمان کمک می کند که شما گامی به سوی حرفه ای تر شدن بردارید. سیم کشی ساختمان از آن دست شغل هایی است که استاد شدن در آن به تجربه و تلاش بیشتر وابسته است. در صورتی که سال ها تجربه کار در حوزه برق کاری ساختمان را داشته باشید، احتمال دارد باز هم نکاتی باشد که می تواند پروژه های برق کاری ساختمان شما را ساده تر کند. پس به این نکات مهم در برق کاری ساختمان توجه کنید.

در این بخش می خوانید:

نکات مهم در برق کاری ساختمان

سیم کشی ساختمان

سیم کشی ساختمان

پیچ خوردگی کلاف کابل

اگر در زمان استفاده از کابل های روکش دار پلاستیکی در ابتدا کابل ها را صاف کرده و بعد از از سوراخ دیوار خارج کنید کار بی دردسر تری در پیش دارید. اما اگر کابل از مرکز کلاف کشیده شود در زمان بیرون کشیدن از سوراخ کج می شود. برای حل این مشکل ترفندی که به شما کمک می کند این است که تنها چند حلقه کلاف که غالبا 3.5 متری می باشند را باز کنید. کابل ها را از مرکز حلقه طوری به روی زمین پرتاب کنید که طناب گره خورده را پرتاب می کنید. در مرحله بعد در امتداد کابل پیش بروید و آن را به خلاف سمتی که پرتاب کردید صاف نمایید ( اگر به سمت چپ پرتاب کردید به سمت راست صاف نمایید و برعکس). افراد حرفه ای از این ترفند استفاده می کنند، با این کار کابل ها در پوشش پلاستیکی خود باقی می مانند و عبور آن ها از میان دیواره ها نیز به سادگی صورت می گیرد.

منظم کردن جعبه تقسیم

در صورتی که کار سیم کشی ساختمان را انجام می دهید به احتمال زیاد با این مشکل رو به رو می شوید که ازدحام سیم های زیاد در جعبه تقسیم موجب سخت تر شدن چرخاندن سوییچ یا خروجی می شود. برای حل این مشکل تنها راه حل مرتب کردن و چیدن منظم سیم ها در کنار هم در جعبه تقسیم می باشد. برای مرتب کردن سیم ها باید مراحل زیر را انجام دهید: در مرحله اول کلیه سیم خالی و بدون برق را به وسیله یک پیگتیل بلند جمع کنید و به هم متصل کنید و آن را تا پشت جعبه ادامه دهید. سپس همین کار را در برای سیم های نول انجام دهید. اکنون سیم فاز را کاما بپوشانید و و در پایین جعبه آن را به جلو عقب بچرخانید و در انتها آن را با یک کلاهک اتصال برای تفکیک از بقیه دسته ها بپوشانید. با این عمل سیم ها و جعبه تقسیم را می توانید مرتب کنید و چرخاندن سوییچ ها و کارهای دیگر به راحتی انجام می شود.

نکات مهم در برق کاری ساختمان

نکات مهم در برق کاری ساختمان

جدا کردن پوشش کابل فیدر زیرزمینی (UF Cable)

کابل های فیدر زیر زمینی دارای یک پوشش پلاستیکی هستند که موجب ساده تر چرخیدن ان ها در زمین (بدون قرار گرفتن در کانال) می شود. اگر برای کابل های فیدر زمینی از کانال استفاده نمی کنید بایستی در عمق مناسبی آن ها را قرار دهید تا سیگنال های برق به زمین انتقال یابد. بدون استفاده از ترفندهای خاص جدا کردن این پوشش کار نسبتا دشواری خواهد بود. در ابتدای کار سیم های سفید و سیاه را از سطح مسی جدا کنید و بعد از جدا سازی آن را گرفته و به سمت بالا بچرخانید. تا این این جای کار متوجه شدید که اصلا کار سختی نیست. تا زمانی که به سیم های جداگانه نرسیدید به کشیدن آن ها ادامه دهید . سپس پوشش سیم های عایق را با انبر دست یا سیم چین از هم جدا کنید. همین کار را برای جدا کردن روکش کابل های سیاه نیز انجام دهید و در انتها روکش نهایی را با قیچی یا چاقو ببرید.

ایجاد شبکه سیمی

از یک ابزار و یا وسیله کمکی برای وارد کردن سیم در لوله برق استفاده کنید؛ ممکن است سیم و وسیله و ابزار شما در مسیر گیر کنند. برای جلوگیری از این مسئله می توانید از گیره قلاب دار استفاده کنید. برای این کار حدود 20 سانتی‌متر از سیم را لخت نمایید، سپس آن را به قلاب گیر داده و بعد سیم را درون روکش برگردانید و در آخر آن را با چسب محکم نمایید .

علامت گذاری سیم‌هایی که باید به هم وصل شوند

جدا کردن و تفکیک سیم هایی که باید به یکدیگر وصل شوند از بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری می کنند. تشخیص اینکه کدام سیم باید به سیم دیگر متصل شود بسیار دشوارتر از یافتن مسیر عبور سیم‌های برق از میان دیوارمی باشد. جهت این کار می‌توانید سیم‌هایی که بایستی به هم وصل شوند را با ماژیک علامت های یکسان بزنید و یا لیبل گذاری کنید. راه حل دیگر استفاده از کلاهک می باشد.

ایجاد شبکه سیمی برای ساختمان

ایجاد شبکه سیمی برای ساختمان

تست کردن سیم ها قبل از لمس آن ها

حتما قبل از شروع کار با سیم ها و یا لمس کردنشان به وسیله فازمتر و یا تستر ولتاژ سیم های فاز و نول را معین کنید. البته قبل از انجام این کار، اطمینان حاصل کنید که فازمتر یا ولت‌متر سالم است. جهت این کار می توانید یک پریز یا سیم برق دار را امتحان کنید.

یک سیم فاز و چند کلید در سیم کشی ساختمان

جعبه برق داری سه کلید، حتی بدون سیم هم دارای ازدحام است، بنابراین در زمان وصل کردن سیم ها بهتر است سعی کنیم کمترین ازدحام را به‌ وجود آوریم. به جای اینکه برای اتصال سیم فاز به هر سوییچ از پیگتیل‌های جداگانه کمک بگیرید، می توانید از یک سیم بلند استفاده کنید. 3 قسمت از سیم را که در محل اتصال سیم به کلید قرار دارد با فاصله های مناسب لخت کنید و به صورتی که کشیده نشود آن را به کلیدها متصل کنید. دقت کنید سیم را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت به دور پیچ‌ها بچرخانید تا هنگام بستن پیچ از آن جدا نشوند.

ابتدا پوشش کابل را لخت کنید

اگر سیم را با روکش در جعبه قرار دهید و بعد بخواهید آن را لخت کنید و یا خم کنید کار دشواری است. بنابراین به جای جای دادن سیم با فشار و یا زور در جعبه، بهتر است سیم ها را به درستی علامت گذاری کنید و روکش آن را جدا کنید و پس از آن بدون فشار و به سادگی کابل را می توانید در جعبه قرار دهید. امیدواریم این نکات مهم در برق کاری ساختمان برای شما عزیزان مفید بوده باشد و بتوانند در انجام راحت تر و سریع تر کارها به شما کمک کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =