وبلاگ - آخرین اخبار
علت اورلود شدن کولر گازی

علت اورلود شدن کولر گازی

اورلود به چه معناست ؟

اورلود در اصل نام قطعه ایست درون کمپرسور کولر گازی می باشد. این قطعه نام دیگری نیز دارد. OLP نام دیگر اورلود می باشد و مخفف کلمه overload Protector می باشد. این کلمه به معنای محافظت بیش از حد یا محافظ بخش اضافی بار می باشد که در اکثر وسایل برقی و الکترونیکی برای جلوگیری از مشکلات حرارتی و سوختن استفاده می باشد. این قطعه در کمپرسور کولر گازی به منظور جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی ای که به دلیل حرارتی که در کمپرسور به وجود می آید ، استفاده می شود.

وظیفه اورلود در کمپرسور چیست ؟

در مواقعی که دمای کمپرسور و بدنه و سیم کشی کولر گازی بیش از حد داغ می شود و حرارت می بیند این قطعه وارد عمل می شود و جریان برق یکی از پایه های کمپرسور را قطع می کند و از سوختن کمپرسور و از کار افتادن آن به واسطه گرما و حرارت جلوگیری می نماید.

همچنین اورلود انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

انواع مختلف اورلود

اورلود قالب مغناطیسی :

این نوع از اورلود به منظور جلوگیری از شدت زیاد جریانات برقی می باشد. اورلود مغناطیسی در صورت عبور بیش از حد جریان برقی در سیم پیچ های کمپرسور ، در صورتی که جریان از حد خود بگذرد ، طی یک عمل مکانیکی اقدام به قطع جریان مدار خواهد کرد.

اورلود حرارتی :

این نوع از اورلود ها بصورت سری یا موازی در بدنه کمپرسور استفاده می شود و نوع و ساختمان قرار گیری آن شبیه قرار گیری بی متال ها می باشد. پس از آن که اورلود جریان برقی را قطع کرد این کار را تا جایی ادامه می دهد که شرایط به وضعیت عادی برگردد و سپس دوباره کمپرسور را راه اندازی می کند.

اما بصورت تخصصی اورلود هایی که درون کولر گازی به کار می رود به چند دسته تقسیم می شود که برایتان شرح خواهیم داد.

اورلود های موجود درون کولر گازی

درون کولر گازی دو نوع اورلود به کار می رود.

  • اورلود اکسترنال بیرونی(external exterior)
  • اورلود اینترنال داخلی (internal)

در مدل های قدیمی تر کولر گازی اورلود موجود درون آن بصورت بیرونی یا اکسترنال می باشد. همچنین بصورت رو کار از آن استفاده می شود. این در حالی است که در مدل های جدید تر کولر های گازی از مدل اینترنال یا درونی و درون خود کمپرسور استفاده می گردد.

در صورت حرارت بیش از حد کمپرسور و عدم کارکرد اورلود ها ، چنانچه احساس کردید وضعیت کمپرسور کولر گازی از حالت عادی خارج شده است می توانید کمی آب سرد برای خنک شدن آن روی کمپرسور بریزید.هرچند این کار به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود و تنها در مواقع ضروری کاربرد دارد.

دلایل اورلود کردن کولر های گازی

  • چنانچه کمپرسور بار زیادی را تحمل نماید و مبرد های شارژ بیش از حد بوده باشد.
  • چنانچه سرویس کولر گازی اسپیلت در مدت طولانی انجام نشود.
  • چنانچه تعمیر کولر گازی در مدت زمان طولانی انجام نشده باشد.
  • خرابی خود اورلود چه بیرونی چه درونی
  • مشکلات جانبی کمپرسور و خرابی خود دستگاه
  • بالا رفتن درجه حرارت کولر گازی به هر دلیل بیرونی با درونی.

در این مقاله سعی کردیم شما را با اورلود آشنا سازیم و چنانچه به این مشکل خوردید ، از مطالبی که در اختیارتان گذاشته شد استفاده نمایید.امیدواریم پس از خواندن آن بر دانشتان افزوده شده باشد. با ما همراه بمانید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =