وبلاگ - آخرین اخبار
آموزش نصب شوفاژ خانه

آموزش نصب شوفاژ خانه

انجام راه اندازی شوفاژ خانه پیچیده و دشوار بوده و مستلزم برنامه­ ریزی دقیق و استفاده از لوازم مناسب برای انجام این کار می باشد. شما می ­توانید بیشتر قسمتهای نصب شوفاژ خانه از جمله انتخاب شوفاژها ، دیگ بخار ، لوله­ کشی و نصب سیستم کنترلی را به­ تنهایی انتخاب کنید و انجام دهید. در آخر حتما از متخصص ترین تکنسین نصب شوفاژ خانه و کارشناس مجرب کل کار از جمله اتصالات مختلف را از نظر امنیتی و نشت گاز ، بازدهی حرارتی سیستم نصب شده را بررسی کند تا مشکلی ایجاد نگردد.

1- ابتدا باید لوازم مناسب و مورد نظرتان را تهیه کنید، اندازه متناسب با اندازه ساختمان برای دیگ بخار بسیار مهم بوده و اندازه دیگ بخار باید طوری باشد که توانایی گرم کردن خانه و آب گرم مصرفی را داشته باشد. اگر اندازه­ از حد مطلوب بزرگ ­تر باشد، انرژی بیشتری برای گرم کردن آب مصرف می­ شود که نتیجه­ ی آن افزایش هزینه­ ها می باشد.

  • برای بازدهی بهتر سعی کنید شوفاژهایی با ظرفیت گرمایی مطلوب انتخاب کنید که گرما را به­ طور یکسان در فضای خانه پخش کنند. شوفاژهایی کارآمدترند که پره­ دارند. پره­ ها باعث می شوند تا سطح تماس موثر افزایش پیدا کند در نتیجه گرمای بیشتری از شوفاژ به اطراف منتقل می گردد.
  • سعی کنید سیستم کنترلی را انتخاب کنید که دستورالعمل نصب آن آسان باشد که اگر در نصب دچاره مشکل گردیدید، از طرف شرکت سازنده پشتیبانی شوید و توضیحاتی برای نصب و مشکل پیش آمده به شما ارائه دهد.
  • لوازم جانبی و قطعات را متناسب با ظرفیت گرمایی دیگ بخار و شوافاژ تهیه کنید .
نصب شوفاژ خانه

نصب شوفاژ خانه

موقع تهیه و ارزیابی ظرفیت گرمایی مورد نیاز ساختمان خود ، مد نظر داشته باشید که پنجره ­ها، درب­ های ورودی و دیوارهای بیرونی اتلاف گرمایی زیادی را در فصل سرد سال دارند. شوفاژها باید توانایی جبران این انرژی گرمایی تلف شده را داشته باشند و با احتساب این اتلاف گرمایی ، شوفاژ خانه ای با ظرفیت گرمایی متناسبی را تهیه کنید .

2- بعد از تهیه لوازم متناسب با ساختمان خود ، اکنون نوبت به تهیه نقشه ای مناسب برای نصب شوفاژ خانه می باشد . به نکات زیر برای این کار توجه داشته باشید.

  • محل نصب دیگ بخار باید حالتی باشد که امکان اتصال آسان به لوله­ های آب، منبع گاز و سیستم تهویه فراهم باشد و مشکل ساز نگردد.
  • موقع نصب شوفاژ خانه، شوفاژ را در قسمت زیرین پنجره ­ها نصب کنید. تا با هوای سرد ورودی از پنجره مقابله کند و دمای محیط را تعدیل کند. با رعایت کردن این عامل، کنترل دمای محیط بهتر انجام می شود.
  • قبل از انجام لوله­ کشی و اینکه بصورت توکار می خواهید انجام دهید یا روکار . اگر لوله­ کشی از زیر زمین انجام بگیرد، نقاط آن را نشانه­ گذاری کنید. با انجام دادن این کار، در زمان تعمیرات منزل و ساختما، از برخورد احتمالی با لوله­ ها موقع تعمیرات جلوگیری می گردد.

3- برای نصب شوفاژ ها باید حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی­متر با سطح زمین فاصله داشته ­باشند. رعایت این فاصله برای انجام لوله­ کشی و نظافت لازم می باشد. یک شیر کنترلی روی جریان اتصالی و یک شیر قفل شونده روی جریان برگشتی نصب می گردد. از این شیرها برای تنظیم کردن جریان آب داخل شوفاژ استفاده می­ گردد.

4- در مرحله بعد لوله کشی از شوفاژ و شیرها به دیگ بخار را باید انجام دهیم برای اینکار لوله­ های مسی و فشرده مناسب می باشند. اتصالات پیچیده­ای دیگری هم صورت می گیرد. از اتصال مناسب لوله ­ها با رادیاتور اطمینان حاصل کنید. در صورتی که اتصالات به خوبی بسته شوند، از هواگیری و خراب شدن سیستم حرارتی جلوگیری می گردد.

نکاتی برای نصب شوفاژ خانه

نکاتی برای نصب شوفاژ خانه

5- برای نصب سیستم کنترلی در شوفاژ خانه حتما باید از دستورالعمل شرکت سازنده پیروی کنید تا ایمنی سیستم گرمایشی شما تضمین گردد.

6- برای قطع کردن اتصالات آب و برق و نصب دیگ بخار شوفاژ خانه نیز همانند دستورالعمل­ شرکت سازنده کار را انجام دهید. همچنین یک کارشناس حرفه ­ای باید اتصال دیگ بخار به منبع گاز را ارزیابی کند و حتما آنرا تایید کرده باشد.

7- آخرین مرحله یعنی بستن شیرهای متصل به شوفاژ ، پر کردن سیستم حرارتی با آب و راه اندازی شوفاژ خانه می باشد. در این مرحله، پمپ و دیگ بخار را روشن کنید. شیر کنترلی ورودی به شوفاژها را امتحان کنید. آب گرم باید به­ صورت یکسان و یکنواحت داخل همه­ ی شوفاژها جریان داشته باشد.

نکاتی برای نصب شوفاژ خانه

برای شیرهای شوفاژ خانه درست است که استفاده از شیرهای ترمواستاتیک، هزینه­ بر می باشد در عوض امکان تنظیم دما را در هر اتاق و به­ صورت جداگانه امکان­ پذیر می­ کند و کاربری بهتری دارد و در مصرف انرژی هم صرفه جویی می گردد.

برای ایمنی تاسیسات و دور از دسترس بودن کودکان ، تاسیسات گرمایشی را در ارتفاع بالاتر نصب کرده و یا محافظی جلوی آنها قرار دهید.

برای از بین بردن رسوب و لجن می توانید لوله ها ، شوفاژ و تاسیسات حرارتی را شستشو دهید تا عملکرد سیستم گرمایشی بهبود یابد و بهتر محبط را گرم کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =