وبلاگ - آخرین اخبار
تفاوت خنک کننده های (کولرهای) گازی با گاز R22 و R410aبرای شارژ کولر گازی

تفاوت خنک کننده های (کولرهای) گازی با گاز R22 و R410aبرای شارژ کولر گازی

تفاوت خنک کننده های (کولرهای) گازی با گاز R22 و برای شارژ کولر گازی R410a

مجموعه سرویسکاران ( در خصوص سرویس کولر گازی و تعمیر کولر گازی ) برگرفته از کادری مجرب و با تجربه آماده خدمت رسانی در سراسر شهر تهران با ارزان ترین قیمت و سرویس دهی در محل می باشد.

گاز مبرد انواع مختلفی دارندR404a : ، R407C ، R507 ، R410a ، R11 ، R12 ، R134a ، R22 ، R502 که پرکاربردترین گازها گاز R22 و R410a می باشند ، گاز R22و R410a دو نوع اصلی برای کولر هستند که با نام های فریون و پورون شناخته می شوند. نوع کولر (خنک کننده) مورد استفاده در دستگاه تهویه بسیار با اهمیت است و از آنجایی که این کولرها در یک سیستم قابل تعویض نیستند باید حتما قبل از خرید با اطمینان، سیستم خود را انتخاب کنید تا بعدا دچاره مشکل نشودید. تفاوت هایی اساسی بین این دو کولر (خنک کننده) وجود دارد.

گاز R22 :

گاز R22 ، فریون نام یکی از بهترین مارک های R22 است که اغلب R22 با این نام شناخته می شود. در سیستم های قدیمی از R22ستفاده می شود که بعد از سال 2010 به خاطر داشتن آب کلروفلوئورو کربن (HCFC) استفاده از آن متوقف شد. طبق تحقیقات انجام شده، فریون نقش زیادی در تخریب لایه ازون دارد و علاوه بر آن به دلیل قطع شدن R22 ، منایع محدودی از آن در دسترس است. بنابراین اغلب سیستم های جدید از R22 یا فریون استفاده نمی کنند.

گاز R410a :

گاز خنک کننده دیگری که به تازگی و در سیستم های تهویه جدید خانگی از آن استفاده می شود R410a نام دارد که با نام پورون شناخته می شود و استاندارد ایالات متحده تا سال 2015 را به خود اختصاص می دهد، نام علمی این گاز هیدروفلوئورو کربن (HFC) است که آسیبی هم به لایه ازون نمی رساند. با اینکه اغلب واحدهای تهویه هوا به طور خودکار از کولر R410aاستفاده می کنند باز هم لازم است قبل از خرید، نوع گاز مورد استفاده را بررسی نمایید . برای مثال مدل های سال 2010 به بعد را حتما بررسی کنید که از R22 و یا از R410a استفاده می کنند.

عملکرد متفاوت:

گازR22 و R410 فقط در آسیب های زیست محیطی با هم متفاوت نیستند بلکه در نوع عملکرد هم متفاوت هستند. مثلا کولر علاوه بر اینکه با محیط زیست سازگارتر است و آسیب کمتری به لایه ازون می رساند در خنک کردن هوا (برای رفع گرمای بیش از حد) و جذب گرما بهتر از R22 عمل می کند. کار بالاتر فشار بالاتر، یکی دیگر از ویژگی های R410a است که موجب نامناسب بودن (راحت نبودن) کمپرسورهای موجود در واحدها در مقابله با فشار بیشتر می شود.

روانکاری R410A ها توسط روغن مصنوعی و R22 ها توسط روغن های معدنی انجام می شود اما از آنجایی که روغن های مصنوعی محلول تر هستند کارایی کل سیستم را افزایش می دهند و بنابراین می توان گفت کولرهای R410A سیستم های کارآمدتری نسبت به کولرهای R22 دارند.

سیستم شارژ خشک :

واحد های شارژ خشک راهکاری جدید برای ادامه استفاده از R22 هستند که توسط بعضی از شرکت ها ارائه شده اند. این واحد ها در کارخانه بدون کولر نصب شده اند که برای راه اندازی باید توسط یک نیروی تکنسین در خانه شما پردازش شود اما با اینکه این روش هنوز قانونی است نمی توان آن را یک راه همیشگی مناسب برای خانه های شما دانست.

با وجود ارزان تر تمام شدن هزینه های اولیه راه اندازی باید به یاد داشته باشید که در آینده قیمت را برای شما افزایش می دهد و پیدا کردن کولر (خنک کننده) را سخت تر می کند. با تمام اینها حالا می دانیم که R410aها کارآمدتر ، به صرفه تر و با محیط زیست سازگارترند. از طرفی مشکل مطرح دیگر طولانی نبودن ضمانت شارژ خشک است اما انتخاب یکی از گازهای فریون و پورون، انتخاب دشواری نیست چرا که این تصمیم توسط صنعت HVAC و محدودیت های مقرارتی اتخاذ شده است.

در نهایت می توانیم به صراحت اعلام کنیم که R410aها برای یک سیستم کارآمد و البته کمک به محیط زیست بهتر عمل می کنند و در زمان خرید یک سیستم جدید، باید مطمئن شوید که دستگاه به جای یک سیستم شارژ از R410a استفاده می کند. در نتیجه دستگاهی با کارایی مطلوب تر و سالم تر برای ساکنین و محیط زیست خود داریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =