وبلاگ - آخرین اخبار
khazan

انواع خازن در کولر گازی

انواع خازن:

درکولرگازی (در تعمیر کولرگازی و تعمیرات کولر گازی و یا سرویس کولرگازی) انواع خازن مورد استفاده می باشد.

1-خازن خشک(راه انداز-استارت)

این خازن جهت کار متناوب وغیر دائم به کار می رود که دارای ظرفیت زیاد،ولتاژ کم نسبت به خازن روغنی است و به طور لحظه ای وارد مدار می گردد(1 تا 3ثانیه) وهمراه سیم پیچ استارت از مدار خارج می شود.خازن خشک با سیم- پیچ استارت سری بسته می شود ودر موتورهایی که سیم پیچ استارت آنها از مدار خارج می شود کاربرد دارد،در رله-های جریانی و ولتاژی کاربرد دارند.حداکثر استارت خازن خشک 6تا10 دفعه در ساعت می باشد.

2- خازن الکتریکی(روغنی یا دائم کار) در کولرگازی

این نوع خازن دارای ظرفیت کمترو ولتاژ بیشتر نسبت به خازن خشک می باشد و به طور دائم در مدار بصورت موازی بین سیم پیچ های(S)استارت و(R)رانینگ بسته می شود و مورد استفاده آن دررله های ولتاژی و اتصال مستقیم به کمپرسور می باشد.

انواع خازن

انواع خازن

در کولرگازی از دونوع خازن روغنی اسفاده می شود

الف) خازن روغنی کمپرسور که ظرفیت آن در مدل های مختلف بین 25 تا60 میکرو فاراد می باشد.

ب)خازن روغنی فن که ظرفیت آن در مدل های مختلف بین 3 تا 7 میکرو فاراد می باشد.

خازن ها در کولر پنجره ای می توانند به صورت جداگانه و یا مشترک (دوبل) استفاده شوند.

تست خازن کولرگازی: تعمیرکار کولرگازی جهت تعمیرویاسرویس کولرگازی باید با موارد زیرآشناباشد

1-به وسیله جریان برق:2 سر خازن را به مدت 1تا3 ثانیه به جریان برق وصل می کنیم سپس دوسرآن را به هم اتصال می دهیم اگر صدای تقه همراه با جرقه به رنگ آبی دیده شد خازن سالم است اما اگر جرقه ضعیف و به رنگ قرمز باشد خازن خراب است.در این روش باید نکات ایمنی رارعایت کنیم زیرا امکان ترکیدن آن وجود دارد.

2-به وسیله تست لامپ:دراین روش یک لامپ 100 واتی راباخازن سری می کنیم سپس به جریان برق وصل می کنیم اگر لامپ روشن شد نشان دهنده سالم بودن خازن است درغیراین صورت خازن معیوب می باشد.

3-به وسیله اهم متر:در لحظه اول خازن را اتصال کوتاه می دهیم تا جریانی وارد اهم مترنشود بعد رنج مناسب برای اهم متر را انتخاب می کنیم، اگر خازن نشتی داشته باشد عقربه اهم متر به طرف صفر و بتدریج به سمت بی نهایت بر می گردد و قبل از آن می ایستد.حال اگر خازن اتصال کوتاه شده باشد عقربه به سمت صفر رفته و روی آن می ماند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سه =