وبلاگ - آخرین اخبار
anvae package

آشنایی با انواع پکیج

پکیج ها، متداول ترین و جدیدترین سیستم های گرمایشی ساختمان ها هستند که امروزه از آن ها استفاده فرآوان می شود. انواع پکیج برای تولید گرما و تأمین آب گرم بهداشتی اماکن به کار می رود و دارای بالاترین راندمان انرژی نسبت به سایر موارد می باشند.

از مهم ترین مزیت های پکیج، می توان به عدم اشغال فضای زیاد، ایمنی و راندمان بالا، نصب راحت و سهولت در سرویس پکیج، اشاره نمود. پکیج ها انواع مختلفی دارند؛ پکیج زمینی، دیواری، فن دار از مهمترین انواعع پکیج هستند. نوع پکیج زمینی، دارای مخزن اضافی جهت ذخیره آبگرم است و بیشتر در فضاهای با متراژی در حدود 200 متر و بالاتر، به کار می رود.

پکیج های دیواری مجهز به دود کش هستند. در این سیستم ها، دود ناشی از احتراق، یا از طریق دود کش معمولی و یا از طریق فن پکیج، به سمت بیرون هدایت می شود. دودکش پکیج دیواری، از نوع دو جداره است که یکی برای خروج دود و دیگری برای مکش اکسیژن برای احتراق مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از انتخاب و خرید پکیج مورد نظر بهتر است برای نصب پکیج خود اقدام کنید.

برخی از مزایای پکیج دیواری عبارتند از:

· مستقل بودن سیستم گرمایشی در هر واحد

· سهولت نصب و راه اندازی

· عدم تعمیرات و نگهداری به صورت دوره ای

· سیستم با آلودگی صوتی کم

· کوتاه بودن سیستم لوله کشی (افزایش راندمان مصرف انرژی)

آشنایی با انواع پکیج

آشنایی با انواع پکیج

انواع پکیج

پکیج ها از نظر عملکردی به دو نوع پکیج زمستانی و تابستانی تقسیم می شوند. در فصل تابستان، هنگامی که وسایل گرمایشی مورد استفاده قرار نمی گیرند، پکیج فقط برای تأمین آبگرم بهداشتی، کار می کند. نوع دیگری از تقسیم بندی پکیج های گرمایشی، بر اساس نوع سوخت آن هاست. پکیج های گرمایشی از نظر نوع سوخت مصرفی به 4 دسته زیر تقسیم می شوند:

1-پکیج گازسوز (بدون صدا)

2-پکیج گازوئیل سوز

3-پکیج دوگانه سوز

4-پکیج برقی (بدون صدا)

به طور کلی، پکیج های دیواری و زمینی، جایگزین موتورخانه مرکزی در ساختمان ها هستند و قادرند به طور همزمان، آب گرم مصرفی را برای هر واحد ساختمان و همچنین برای شوفاژها فرآهم کنند.

برای انتخاب یک پکیج مناسب، متراژ ساختمان، مقدار آب گرم مورد نیاز در هر واحد، منطقه جغرافیایی، استاندرادهای ساختمانی از لحاظ بهینه سازی مصرف انرژی، محل قرار گرفتن پکیج، لوله کشی و محل نصب دود کش باید به دقت در نظر گرفته شود.

نکته مشترک در استفاده از تمام پکیج ها، مسأله سرویس پکیج است؛ در واقع اگر مشتری تصمیم دارد یک پکیج خوب خریداری کرده و برای مدت های طولانی از آن استفاده نماید، باید به صورت دوره ای نسبت به سرویس کردن آن اقدام کند. نگهداری و سرویس پکیج، به افزایش عمر دستگاه، کمک بسزایی خواهد کرد.

یکی از مهم ترین مواردی که در سرویس پکیج باید رعایت شود، مرحله تعویض رسوب گیرهای ورودی پکیج است. رسوب گیر، مخزنی است که در مسیر ورودی پکیج نصب شده و موجب حذف رسوبات داخل آب می شود. مورد مهم بعدی، تمیز نمودن فیلتر سه راهی ورودی پکیج است. این فیلتر باید به صورت دوره ای تمیز شود تا در کارایی پکیج، اختلال ایجاد نشود. کنترل دودکش، بررسی قطعات و فیلترها، تنظیمات فشار آب و گاز و کنترل حرارت، موارد مهم دیگری است که در سرویس پکیج در نظر گرفته می شود.

مزایای پکیج دیواری

مزایای پکیج دیواری

بدیهیست در صورت بروز هرگونه اختلال در عملکرد پکیج، یا وجود مشکل در این سیستم، باید فوراً نسبت به تعمیر پکیج اقدام شود. هر گونه تعمیر پکیج، باید حتماً توسط افراد متخصص و ماهر انجام بگیرد. برای تعمیر پکیج، ابتدا باید سیستم را ازلحاظ ظاهری بررسی نمود، سپس تمامی مدارها، لوله ها، شیر و اتصالات، مسیر های ورودی و خروجی به دقت کنترل کرد. برای تعمیر پکیج به طور کامل، و جلوگیری از آسیب رسیدن به منبع تغذیه پکیج و همچنین فرد تعمیرکار، باید سیستم با رعایت نکات ایمنی، از محل نصب جدا شود.

انواع پکیج دیواری

به طور کلی پکیج دیواری و زمینی دستگاهی است که (به جای موتورخانه مرکزی) قادر به تأمین همزمان آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ برای هریک از واحدهای آپارتمان (یا ویلاها) بوده و به راحتی به جای یک کابینت دیواری یا زمینی نصب می گردد و علاوه بر بازدهی انرژی بالاتر و مصرف سوخت کمتر (نسبت به موتور خانه مرکزی) باعث حذف لوله کشی های گسترده در ساختمان و نیز مستقل شدن هر یک از واحدها از نظر گرمایش و تأمین آب گرم مصرفی می گردد.

1) زمینی :

پکیج زمینی که دارای مخزن اضافی جهت ذخیره آبگرم بیش تر ( مورد استفاده در متراژهای بالای 200 متر ) ، جهت استفاده از کویل آبگرم، اسفاده ار منازلی که بیش از یک حمام در آن ها در نظر گرفته شده است مورد استفاده می باشند.

2) دیواری :

در این نوع پکیج ها خروجی دود احتراق یا از طریق دودکش معمولی یا فن دار به سمت محیط خارج به بیرون هدایت می شود، در مورد فن دار بیشتر برای واحد هایی در نظر گرفته می شود که پکیج در داخل واحد قرار می گیرد و یا طول افقی دودکش بیشتر از 3 متر می باشد. و دودکش پکیج های فن دار از نوع دو جداره است که یکی برای خروج دود و دیگری برای مکش اکسیژن برای احتراق مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد دارد.

همچنین برای انتخاب پکیج متراژ ساختمان، میزان آبگرم بهداشتی مورد نیاز (تعداد سرویس بهداشتی و حمام در منازل مسکونی)، منطقه جغرافیایی،استاندارد های ساختمان از لحاظ بهینه سازی مصرف انرژی، محل قرارگیری پکیج و مکان تعبیه دودکش و میزان لوله کشی افقی و عمودی تا آخرین وسیله گرمایشی باید در اختیار فروشنده قرار بگیرد که با استفاده از این اطلاعات دستگاهی با ظرفیت مناسب و با بالاترین بهره وری برای خرید منظور گردد و بالاترین بازدهی را داشته باشد.

پکیج دیواری از نظر تعداد مبدل حرارتی

پکیج دیواری از نظر تعداد مبدل حرارتی

همچنین به هنگام خرید به مواردی چون اصالت و کیفیت برند، به روز بودن، میزان مصرف انرژی و سطح خدمات پس از فروش محصول حتما توجه گردد که با آسایش و اطمینانی کامل آبگرم بهداشتی و گرمایش مکان مورد نظرتان تامین گردد.

پکیج های دیواری دارای مدلهای مختلفی می باشند که هر یک دارای مزایا و معایب خاص خود بوده و برای کاربرد خاصی طراحی شده اند. در ادامه به بررسی پکیج ها از نظر تعداد مبدل و نوع محفظه احتراق خواهیم پرداختپیش از این هم حتما در رابطه با مزایا و معایب استفاده از پکیج رو بدونید .

الف) پکیج دیواری از نظر تعداد مبدل حرارتی

1- تک مبدله:

در پکیج های تک مبدله که به عبارتی نسل اولیه پکیج های دیواری می باشند و تا حدودی امروزه منسوخ شده اند، سیستم کارکرد کاملا شبیه آبگرمکن های سریع است. در این پکیج ها تنها یک مبدل حرارتی بین شعله و آب وجود دارد و آبگرم مصرفی و آبگرم سیستم گرمایشی توسط همان تک مبدل تامین می گردد که این امر باعث به وجود آمدن رسوب گیری بیشتر مبدل حرارتی دستکاه می شود و همچنین به دلیل رسوب گرفتن مبدل حراراتی احتمال سوراخ شدن آن پس از رسوب زدایی بیشتر می باشد.

2- دو مبدله:

در این نوع یک مبدل حرارتی بین آب و شعله قرار دارد. مبدل دوم آبگرم مصرفی را توسط آبگرم تولید شده در مبدل اول گرم می نماید. این فرایند کارکرد دستگاه دو برتری نسبت به پکیج های تک مبدله دارد که به شرح زیر می باشد:

1. تولید آبگرم مصرفی یکنواخت تر (نوسانات دمایی کمتر) .

2. رسوب گیری کمتر مبدل های حرارتی.

البته از معایب این سیستم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. در این حالت بایستی پمپ پکیج در حالت تابستانه نیز فعال باشدکه باعث استهلاک بیشتر دستگاه می شود .

2. آبگرم مصرفی در زمان بیشتری تولید می گردد.

انواع پکیج دیواری بنابر موارد ذکر شده در بالا بایستی سختی آب به عنوان یکی از مهم ترین پارامترهای انتخاب پکیج مورد توجه قرار گیرد.

پکیج ها

پکیج ها

ب)پکیج دیواری از نظر محفظه احتراق

1- پکیج های دیواری بدون فن

پکیج های دیواری بدون فن ، اکسیژن مورد نیاز جهت احتراق را از محل نصب تامین کرده و مواد حاصل از احتراق آنها از خروجی دودکش دستگاه خارج می شود. این پکیج ها در حالتی که ساختمان دارای دودکش مناسب با کشش مطلوب باشد کاربرد دارند.این مدل ها بیشتر در بالکن و تراس نصب و استفاده می گردند.

2- پکیج های دیواری فن دار

پکیج های دیواری فن دار در مکان هایی که طول لوله دودکش کمتر از چهار متر باشد کاربرد دارند. طریقه کارکرد آنها بدین صورت است که هوای تازه یا اکسیژن مورد نیاز احتراق توسط جدار خارجی یک دودکش دوجداره از محیط خارج وارد دستگاه شده و دود و مواد حاصل از احتراق توسط جدار داخلی همان دودکش به محیط بیرون فرستاده می شود. از مزیت های بزرگ این نوع پکیج ها عدم نیاز به دودکش ساختمانی و عدم مصرف اکسیژن داخل محیط می باشد که در این نوع پکیج ها وجود دارد.

ج) پکیج های دیواری چگالشی:

در پکیج های دیواری چگالشی از محصولات احتراق که هنوز دارای مقادیر قابل توجهی انرژی گرمایی هستند در جهت پیش گرمایش آب سرد ورودی به پکیج استفاده می شود. از آنجا که در این روش بخارآب موجود در محصولات حاصل از احتراق به واسطه سردشدن چگالیده می شود ، این نوع از پکیج ها به پکیج های چگالشی هم شناخته می شوند.

د) پکیج های مخزن دار:

پکیج های مخزن دار دارای مخزن ذخیره 60-40 لیتر جهت آب گرم مصرفی هستند که نوسانات دمایی آب گرم مصرفی را بسیار کاهش می دهند و بازدهی بهتری در این مورد دارد.

خدمات مجموعه سرویسکاران

مجموعه سرویسکاران که یک شرکت خدماتی در شهر تهران می باشد، متشکل از کادری مجرب، حرفه ای، متعهد می باشد. این مجموعه آمادگی خدمت رسانی به تمامی شهروندان تهرانی در تمام نقاط شهر تهران با بالاترین کیفیت و کمترین هزینه در کوتاهترین زمان ممکن را دارد.

این مجموعه در تمام زمینه های خدماتی نظیر تعمیر یخچال، تعمیر ماشین لباسشویی، تعمیر پکیج، سرویس سالیانه پکیج و …فعالیت می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =