وبلاگ - آخرین اخبار
علت افت فشار پکیج چیست

علت افت فشار پکیج چیست؟

پکیج های دیواری یکی از بهترین نوع وسایل گرمایشی به شمار می روندکه می توانند آب داغ مورد نیاز ما را در منزل برای مصارف شستشو و نیز رادیاتورها در روزهای سرد سال تامین کنند. اختلالات طبیعی در روند و کارکردن پکیج های دیواری وسایر دستگاه های گرمایشی دور از انتظار نیست. یکی از مشکلات رایج در پکیج ها افت فشار پکیج است که می تواند علل مختلفی داشته باشد. آگاهی از این علل در رفع مشکلات به وجود آمده می تواند بسیار مفید باشد. در صورتیکه با هیچ کدام از راهنمایی های پکیج شما درست نشد می توانید با مرکز تعمیرگاه پکیج مورد نظر تماس حاصل کنید و برای تعمیر پکیج در تهران خود اقدام کنید. زیر در این مقاله قصد آن را داریم تا مهم ترین علل افت فشار در پکیچ را شرح دهیم.

قبل از هرگونه صحبت راجع به دلایل فراز و فرود فشار پکیج ، باید بدانیم که افت فشار برای پکیجی که به تازگی خریداری شده ، هر 20 روز یک بار امری طبیعی است و موضوعی نیست که اهمیت زیادی داشته باشد.اما این موضوع در بالا رفتن فشار صدق نمی کند و چنانچه پکیجی که به تازگی خریداری شده است ، فشار بالایی را متحمل شود باید احساس خطر کنید و از حتما از حالت طبیعی خارج شده است و نیاز به سرویس پکیج خواهد داشت.در مورد پکیج های قدیمی نیز همین امر صدق می کند و این در صورتی است که بصورت ماهیانه تعمیر پکیج و سرویس پکیج آن بصورت مرتب انجام شود.در غیر اینصورت علاوه بر مشکلات افت و خیز فشار ، با مشکلات فراوان دیگری نیز رو به رو خواهید شد.

پکیج چیست؟

پکیج سیستمی گرمایشی محسوب می شود که از آن به منظور تامین آب گرم مورد نیاز برای مصارف خانگی روزمره و نیز سیستم گرمایشی منزل در روزهای سرد سال به کار گرفته می شود. به عبارتی پکیج ها همزمان می توانند هر دو کار را انجام دهند. پکیج ها در دو مدل زمینی و دیواری ساخته می شود. که هر کدام از این ها می تواند فن دار یا بدون فن باشد.

سوخت پکیج ها چیست؟

سیستم های گرمایشی برای گرم کردن آب به منبع سوختی نیاز دارند. مصرف سوخت پکیج ها ازبرق و گاز تامین می شود. پکیج ها با اینکه از سوخت گاز و انرژی برق استفاده می کنند ولی در مقایسه با سایر دستگاه های گرمایشی همانند بخاری و کولرگازی مصرف کم تری دارند.

علل افت فشار پکیج

علل افت فشار پکیج

علل افت فشار پکیج

گاهی اوقات ممکن است در فرایند کار پکیج ها مشکلاتی رخ داده و عملکرد آن ها دچار اختلال شود. یکی از مشکلات شایعی که ممکن است در هر منزلی رخ دهد، افت فشار پکیج است. این پدیده اصلا خوشایند نبوده و باعث می شود به دلیل عدم عملکرد درست دستگاه، افراد دچار مشکلات زیادی شوند. در ادامه به بررسی عللی که سبب افت فشار سیستم پکیج می شود، پرداخته ایم.

وجود نشستی در مدار بسته

یکی از علل شایعی که می تواند افت فشار پکیج را به دنبال داشته باشد، وجود نشتی در مدار بسته دستگاه است. این نشتی ها حتی به مقدار اندک هم می تواند سبب افت فشار دستگاه شود. برای مثال در صورت وجود نشتی در پکیج و جمع شدن حداقل یک استکان آب، افت فشار دستگاه هم قابل انتظار است.

وجود نشتی در لوله های کف

علت دیگر افت فشار پکیج می تواند مربوط به وجود نشتی در لوله های کف زمین باشد. لوله های که در کف زمین نصب شده است، برای جریان داشتن آب دستگاه یا سیستم گرمایش استفاده می شود. چنانچه این لوله ها به علت نصب غیر صحیح و یا هر علت دیگری، دچار نشتی شود، افت فشار پکیج هم نتیجه آن خواهد بود. به این منظور بازدید و کنترل این لوله های توسط تعمیرکار به منظور اطمینان از وجود نشتی و تعمیرات آن ها ضروری است.

وجود خرابی در شیر پرکن پکیج

شیر پرکن یکی از قطعات سیستم پکیج دیواری است که تنظیم فشار آب مدار گرمایشی و رادیاتور را برعهده دارد. محل تعبیه این قطعه در مسیر انشعابی از ورود آب سرد به قسمت مکش پمپ دستگاه است. برخی از شیر پرکن ها دستی بوده و برخی هم به صورت اتوماتیک آب را باز و بسته می کند. در صورت بروز خرابی و ایراد در این قطعه، پکیج ممکن است دچار افزایش فشار یا افت آن شود. به این منظور بازدید این قطعه به منظور تعمیر یا تعویض آن توسط تعمیرکار لازم است.

خرابی شیرپرکن پکیج در افت فشار پکیج

خرابی شیرپرکن پکیج در افت فشار پکیج

سوراخی و نشتی داشتن حوله خشک کن

اگر حوله خشک کن درون حمام هم سوراخ شود، می تواند علت افت فشار پکیج باشد. به دلیل نصب حوله خشک کن در محیط مرطوب حمام، امکان رویت نشدن نشتی آن وجود دارد. بنابراین در این حالت می توانید روی نقاط مختلف حوله خشک کن دست بکشید تا سوراخی یا نشتی آن را پیدا کنید.

باز بودن شیر پرکن پکیج

به منظور تنظیم فشار پکیج، باز کردن شیر پرکن لازم است و به هنگام رسیدن فشار به میزان متناسب، باید بسته شود. برخی مواقع در اثر فراموشی ممکن است شیر پرکن باز بماند. در نتیجه زمانی که آب گرم را باز می کنید، فشار آن به حد کافی نیست. علاوه بر این چنانچه شیر پرکن باز بماند، در مواقعی که فشار آب شهری دچار کاهش می شود، فشار دستگاه پکیج هم افت شدیدی می کند. توجه به این نکته لازم است که شیر پرکن برخلاف عقربه های ساعت باز شده و برای بستن هم باید در جهت عقربه های ساعت آن را چرخاند.

وجود خرابی در منبع انبساط

منبع انبساط وسیله ای در سیستم پکیج دیواری است که وظیفه آن ثابت نگاه داشتن فشار آب درون سیستم گرمایشی است. درون منبع انبساط بالشتک های هوایی قرار گرفته است که موجب جلوگیری از افزایش فشار پکیج به علت افزایش دمای آب می شود. در صورت بروز خرابی و مشکل در منبع انبساط، همانند وجود سوراخی یا نبود باد، پکیج دچار کاهش یا افزایش فشار می شود. در این شرایط تعمیر یا تعویض قطعه معیوب توسط تعمیرکار ضروری است.

خراب شدن مبدل حرارتی

مبدل حرارتی به لوله های مارپیچی در پکیج گفته می شود که محل قرار گیری آن ها در مقابل شعله مشعل است و باعث انتقال گرمای آب به درون خود می شوند. این مبدل های گرمایی عمل تبادل انرژی را با کمک یک سطح واسطه ای انجام می دهند و باعث ایجاد تعادل گرمایی می شوند.
پکیج هم می توانند تک مبدله و هم دو مبدله باشند. در حالت تک مبدله بودن پکیج، ممکن است از داخل دچار سوراخی شوند و افت فشار زیادی پدید آید و به هنگامی که فشار آب شهری دچار کاهش شد، کم شدن فشار آب گرم پکیج هم ایجاد خواهد شد. اگر تعمیرکار پس از بازدید مبدل حرارتی، مشاهده کند که از درون آن سوراخ ایجاد شده است، تعویض قطعه لازم است. در حالتی که پکیج دو مبدله باشد، به ندرت اتفاق می افتد که مبدل ها دچار سوراخی شود.

نشتی در مدار بسته پکیج

نشتی در مدار بسته پکیج

هوا داشتن سیستم

چنانچه درون سیستم پکیج، مقداری هوا وارد شود، باعث کم شدن آب به همان حجم می شود که خود می تواند علت افت فشار دستگاه باشد. بررسی وجود هوا در سیستم چندان کار دشواری نیست و خود افراد هم قادر به انجام این کار هستند. به این منظور پیش از هر کاری، هواگیری از رادیاتورها در صورت وجود آن ها لازم است. هواگیری رادیاتورها هم به این نحو است که با توجه به نوع شیر آن ها، با کمک آچار مخصوص یا حتی یک پیچ گوشتی، دریچه های هوای موجود در رادیاتور را از راست به چپ (برعکس حرکت عقربه های ساعت) بگردانید تا آب موجود در آن به بیرون تخلیه شود. انجام این کار باعث آزاد شدن هوای موجود در رادیاتور شده و آب داغ به درون باله ها جریان می یابد.

مسدود شدن لوله منبع انبساط دستگاه

وقتی لوله منبع انبساط دستگاه مسدود شده و قادر به عبور دادن آب نباشد، به هنگام باز کردن شیر پرکن، باعث بالا رفتن سریع فشار دستگاه می شود. در این حالت اگر به گیج دستگاه نگاه کنید، فشار کاذبی را نمایش می دهد، در حالی که آب به درون منبع انبساط جریان پیدا نکرده است.
به مرور زمان و در اثر فعالیت دستگاه، فشاری که در پشت منبع انبساط جمع شده است به آهستگی فرو می ریزد و آرام آرام آب به درون منبع انبساط جریان می یابد که پیامد آن افت فشار دستگاه است.

وجود خرابی یا ایراد در شیر اطمینان (bar 3)

شیر اطمینان که نوعی شیر ایمنی محسوب می شود وظیفه باز شدن خودکار و تخلیه آب را به هنگام فراتر رفتن فشار از میزان نرمال برعهده دارد. در واقع وقتی میزان فشار به حدی بالا رفت که به میزان bar 3 رسید، شیر اطمینان وارد عمل می شود.
برخی از مواقع، این شیر دچار فرسودگی و خرابی فنر می شود. در این صورت به جای این که در میزان bar 3 باز شود، در مقادیر فشار پایین تر همانند bar 1 باز می شود. در این وضعیت، آب به وسیله شلنگی که در زیر دستگاه تعبیه شده است، خارج می شود و نتیجه آن افت فشار دستگاه است.

خرابی فشارسنج پکیج

یکی از عللی که احتمال بسیار کمی دارد که باعث افت فشار پکیج شود، خرابی و ایراد پیدا کردن فشارسنج دستگاه است. خرابی فشارسنج پدیده ای است که به ندرت رخ می دهد، اما در صورت خراب شدن می تواند هر چند با احتمال بسیار کم افت فشار پکیج را سبب شود. از این رو چنانچه به هر علت با خرابی فشارسنج دستگاه روبرو شدید سریعا با یک مرکز معتبر تعمیرات پکیج تماس برقرار کنید.

دلایل افت فشار در پکیج های دیواری

1)باز بودن شیر آب پرکن پکیج : بسیاری از افراد بصورت شخصی اقدام به تنظیم فشار پکیج خود می کنند.این عمل باعث تنظیم فشار آب درون پکیج خواهد شد.اما متاسفانه پس از تنظیم فراموش می کنند که شیر پر کن پکیج را بسته نگاه دارند.از این رو هرگاه بخواهند از آب گرم استفاده نمایند ، فشار دستگاه بسیار پایین می آید و پکیج بصورت آنی دیگر کار نمیکند و خاموش خواهد شد.

2) سوراخی یا نشتی لوله های درون کار:این موضوع باعث می شود که مقداری از آب از طریق لوله ها هدر رفت شود و پکیج و سیستم آن مجبور است که فشار بیشتری را متحمل شود تا آب را به داخل خود هدایت کند.این باعث می شود سرعت پایین آمدن فشار افزایش پیدا کند و پکیج خاموش شود

3)وجود نشتی در لوله های درون پکیج: گاها دیده می شود که برخی از مشتریان به سرویس کاران ما اغلام می کنند که در عرض یک روز به اندازه تقریبا 300 میلی لیتر از لوله های درون پکیج آب خارج می شود.معمولا افراد و استفاده کنندگان از این موضوع به سادگی می گذرند و آن را مشکل بزرگی نمی دانند.این در صورتی است که همین مشکل به ظاهر کوچک می تواند عواقب بدی داشته باشد و فشار پکیج را بصورت سریع پایین آورد و باز هم موجب خراب شدن سیستم های درونی و در نتیجه خاموش شدن پکیج شود.

کلام آخر

در این مقاله کوشش کردیم تا علل افت فشار پکیج را مورد بررسی قرار دهیم. برخی از علل را می توان به راحتی تشخیص داده و آن را رفع کرد. اما در صورتی که علت این پدیده پچیده بوده و نیز تعمیر قطعات معیوب کاری دشوار و تخصصی باشد، ضروری است در اولین فرصت با یک مرکز معتبر تعمیر و سرویس لوازم خانگی تماس برقرار کنید. بنابراین چنانچه در منزل با افت فشار پکیج روبرو شدید و نیاز به تعمیر آن توسط تعمیرکار پیدا کردید، ما به شما مجموعه سرویسکاران را پیشنهاد می دهیم. مجموعه سرویسکاران با برخورداری از پرسنل کاملا حرفه ای و مجرب آمادگی دارد تا انجام خدمات سرویس و تعمیر لوازم خانگی و تاسیساتی را با بهترین کیفیت برای مشتریان گرامی برعهده گیرد.

به بخشی از علل افت فشار پکیج در مطالب فوق اشاره شد.البته قابل ذکر است که مسائل بسیاری می توانند در به وجود آمدن افت فشار در پکیج ها دخیل باشند که ما به چند مورد از مهم ترین آن ها اشاره نمودیم.در مقاله های بعدی به موارد بیشتری از علل افت بار پکیج اشاره خواهیم کرد.تا مقاله های بعدی با ما همراه باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 6 =